"Pod Sosnami" ul. Tomaszowska 17, 22-672 Susiec, tel.: +48 (84) 6654978

Obóz w Błudku

2012-04-29
       Susiec jako wieś w województwie lubelskim na Roztoczu, posiada wielkie pięknych, wyjątkowych miejsc i zabytków. Z całą jednak pewnością warto zwrócić uwagę na Błudek, które w sposób szczególny zasługuje na uznanie i pamięć. Będąc w Suścu, na pewno warto odwiedzić to tak niezwykłe, ale jakże okazałe miejsce.

 

       Sam Błudek jest to miejsce pamięci narodowej, pospolicie zwane obozem kaźni. To właśnie w tym miejscu NKWD osadzało członków AK. Dziś znajduje się tu cmentarz i pozostałości, dzięki którym możemy upamiętnić tych, którzy w tym miejscu niegdyś zginęli. To właśnie w Błudku więziono około 180 osób, zmuszano ich do ciężkiej, katorżniczej pracy, głodzono i bito. Wielu też rozstrzelano.

       Dziś w imię poległych tam ludzi, znajdują się dwa pomniki i pięć pamiątkowych tablic. W tym miejscu odbywają się również ważne uroczystości i upamiętniające określone daty wydarzenia.

       Wystarczy być w tym miejscu, by poczuć ciarki na skórze i kłębiące się w myślach pytania odnośnie czasów, w którym przyszło tym ludziom żyć. Zginęli zupełnie niewinni, a dziś pozostał po nich tylko ten kawałek ziemi, który dla Polaków jest szczególnie ważnym i szczególnym miejscem.

       Będąc w Suścu trzeba obejrzeć Błudek, by zrozumieć, pojąć i zdać sobie sprawę z ogromu tragedii. Tych kilka tablic i pomników pokazuje, że tu, w tym miejscu, na tej ziemi, naprawdę zginęło w ciężkich warunkach bardzo wielu niewinnych ludzi.

Ilość odsłon: 6298
Projekt i realizacja: strony internetowe Tomaszów Lubelski Website-Studio